18 Ekim 2011 Salı

Yasak Meyve 52

YASAK MEYVE
Sayı: 52
Eylül, Ekim 2011
Şair Abdulkadir Budak ile şair kızı Emel Güz arasındaki söyleşi derginin açılışını yapıyor. Adı duyulmuş günümüz şairleri, ağırlıklı olarak 80 Kuşağı şairleri süslüyor derginin sayfalarını. Hiçbir şiirin hiçbir şey dediği yok. Yasakmeyve'nin bu sayısında okunacak şiir yok, dikkat çekici bir dize yok...
Birkaç ay önce dünyamızdan ayrılan Didem Madak'ın dizeleri derginin ilk manzum metni oluyor. Yine geçtiğimiz ay ölen şair Seyhan Erözçelik'e dair anma yazıları da var dergide. Lale Müldür'ün metni oldukça zayıf bir karalama olmuş.

Fenerbahçe renklerini kapağa yayan dergide "Şairin Fenerbahçesi" başlıklı bir dosya var. Şairler, yazarlar Fenerbahçeli anılarını dile getirmişler. Enver Ercan ve Cihan Oğuz metinleri iyiydi, Cezmi Ersöz'ün şiiri oldukça sıradandı. Açıkçası derginin sonunda "Vaat Edilmiş Sayfalar" kısmını hazırlayan Sina Akyol'un seçtiği "acemi" şairlerin dizelerinde bir yenilik, bir heyecan kıpırtısı vardı, geriye kalan manzum metinler, Türk şiirinin nasıl bir sığlıkta kaldığının göstergeleri olmuş.

Fakat düzyazılar oldukça iyi. Türkiye'de şiir okurunun Yasakmeyve'yi izlemesi gereği de bu yazılar yüzünden ortaya çıkıyor. Polemik konuları, eleştiriler, şiir üzerine teorik yazılar, günümüz Türk şiirinin meseleleri çeşitli yazıların meselesi oluyor.

Aydan Yalçın ve Sabit Kemal Bayıldıran'ın ortaklaşa yazdıkları eleştiri metni "kadın şair, bayan şair, şaire" kelimeleri etrafında dönüyor. Bu ilgi çekici örneklemelerle dolu yazı, Kemalist olduğu vurgulanan Z. Betül Yazıcı'nın Hürriyet Gösteri dergisinde yayımlanan cehalet dolu bir yazısına cevaben kaleme alınmış. (Sabit Kemal Bayıldıran'ın Varlık Dergisi'nin Eylül sayısında da Kamalizma ile Komünizmi sentezleyen toplumcu gerçekçi(!) kuşağa ilişkin eleştirileri hem çok cesurca hem de çok hakçaydı!)

Enis Akın'ın Vural Bahadır Bayrıl'ın kendisi hakkında yazdığı "hakaret içerikli" yazısına cevaben kaleme aldığı yazı oldukça zengin malzemelerle güçlendirilmiş. Bayrıl'ın, Ahmet Oktay'ın Şiir Atı dergisinde Turgut Uyar ile ilgili yaptıkları "haksız" dosyayı eleştirmiş bu özenli yazı. Solcuların II. Yeni'ye, Turgut Uyar'a düşmanlık etmiş oldukları örnekleniyor. Hilmi Yavuzcu yaklaşım, fırsatçılık ve "şiirin geleceğini istimlak" projeleri sertçe eleştiriyor. Yazı çok iyi.

Ersun Çıplak'ın Şavkar Altınel'e dair yazdığı yazı, yukarıda dile getirdiğim polemik yazılarına bakarak çok sığ olmuş doğrusu. İlgi çekici olmayan çeviri şiir metinleriyle kapanan dergide Sina Akyol ile söyleşi var. Varlık'ın Eylül sayısında da Sina Akyol ile söyleşi yapılmıştı.

Yasakmeyve'nin şiirlerinde kekre bir tad var. Fakat polemik yazılarından dolayı, Türk şiirinin meselelerine eğilen metinlerinden dolayı bu şiir dergisinin izlenmesi gerekiyor.


YEL.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.