22 Ekim 2011 Cumartesi

Toplumsal Özgürlük 40

TOPLUMSAL ÖZGÜRLÜK
Sayı: 40
Ekim 2011
Yarım gazete boyunda, kalın kâğıda tam 32 sayfa basılan bir mevkutenin fiyatı normalde ne kadar olmalıdır? Aylık yayımlanan Toplumsal Özgürlük sadece 1.5 lira ve içeriğe baktığımızda birçok pahalı dergiden zengin bir içeriğe sahip olduğunu görüyoruz. Dahası bu yayın, hiçbir reklama yer vermemiş! 


Adından anlaşılacağı gibi halkçı, özgürlükçü bir yayın bu. Metinler, düşünceye yaslanıyor; Türkiye ve dünya siyasetini, çağdaş düşünceleri irdeleyen metinlerin yanısıra okunası söyleşilere yer veriyor Toplumsal Özgürlük.... Günümüz Avrupasında sınıf mücadelesinin yükseldiğine dair Murat Düzgör'ün hazırladığı makale, dikkat çekici birçok veri ile güçlendirilmiş. Kapitalizm karşıtı bir refleksi diri tutan dergide Libya'ya müdahale etmenin Arap baharını sekteye uğratmaya yönelik bir hamle olduğu vurgusu var.

Küresel ve yerel sermaye gruplarının desteğiyle yapılan Türkiye’ye özgü “Renkli Devrim”in anlatıldığı ilginç yazı Oğuzhan Kayserilioğlu'na ait. Sermayenin, belli rüşvetler/tavizler verdiği, kimi kaprislerine katlandığı ve kısmi özerkliğini kabullenmek zorunda olduğu Ordu merkezli askeri-bürokratik gücün özerk egemenlik alanını, onun artık özerk bir iktidar gücü olmasını sağlayamayacak bir noktaya dek daralttığını ileri süren yazı, tartışılacak birçok yargıyı içeriyor.

Orta sayfa söyleşisi yazar ve düşünür İhsan Eliaçık’la yapılmış. Eliaçık'ın söyleşisinden başlığa alınan spot şu: “Cennet bu dünyada kurulacak!” Devam ediyor Eliaçık: “Dünyada tanrısı servet ve para olan, tapusu da mülkiyet olan bir uygarlık var. Buna karşı bir söz söylenmesi, bir mücadele verilmesi lazım. Bu mücadelenin kesinlikle antiemperyalist ve özellikle de antikapitalist olması gerekiyor.”

Mesele dergisinin son sayısında da Sn. Eliaçık ile söyleşi yapılmış. Abdestli kapitalizmin, batılı güçler eliyle Türkiye pilotluğunda tüm İslam dünyasında yerleştirilmeye çalışıldığını iddia etmişti Eliaçık. Toplumsal Özgürlük'teki söyleşisinde, Sosyalistlerin İslam'ı yeniden, önyargısızca anlamaları gerektiğini, erdemli insanların birlikteliği ile kapitalizme karşı ortak bir karşı duruş geliştirilebileceğini dile getirmiş.

Zaten Doktor Hikmet Kıvılcımlı'nın düşünce mirasını benimseyen Toplumsal Özgürlük'ün sloganı da bu söyleme paralel: "Kurtuluş yok tek başına! Ya hep beraber, ya hiçbirimiz!"


YEL.

2 yorum:

 1. Satış Noktaları:
  Kadıköy Mephisto Kitabevi
  Kadıköy Seyhan Kitabevi
  Kadıköy Khalkedon Kitabevi
  Beyoğlu Mephisto Kitabevi
  Beyoğlu Semerkant Kitabevi

  İnternetten okumak için....

  http://issuu.com/egokber/docs/sayi40_little?mode=window&pageNumber=1

  YanıtlaSil
 2. En doğru analizler değerlendirmeler.

  YanıtlaSil

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.