9 Ekim 2011 Pazar

Roman Kahramanları 8

ROMAN KAHRAMANLARI 
Sayı: 8 
Ekim, Kasım, Aralık 2011

Roman Kahramanları estetik olarak çok hoş bir dergi. Dergi "Sizin roman kahramanınız kim?" sorusu ile başlıyor. Mahir Öztaş, Feyza Hepçilingirler, Süleyman Doğru, Şebnem Atılgan, Tunca Arslan bu soruya cevap vermişler. Roman kahramanınıza ya da yazarına mektup yazıp göndermeniz halinde dergide bu mektupları yayınlıyorlar.
Bu sayıda George Orwell'in 1984 romanındaki kahramanı büyük birader (big brother) ile ilgili, (Orwell'den yola çıkarak gözleme ve gözetleme üzerine de Prof. Ahmet İnam'la bir söyleşi yapılmış) Recaizade Mahmut Ekrem'in Araba Sevdası romanındaki kahramanı Bihruz Bey ile ilgili, bir çok esere kahraman olmuş Faust ile ilgili (Güserl Aytaç ile Felsefi Roman kitabı üzerine bir söyleşi yapılmış), Binbir Gece Masalları'nın kahramanı Şehrazat ile ilgili (dizi filminden hiç bahsetmeyecek kadar işini yapan ciddi bir dergi), Robert Ervin Howard'ın Conan'da diğer bir kahraman.

Derginin dosya konusu diyelim Çerkez Edebiyatı. Çerkez roman kahramanlarını bile bulabilirsiniz. Derginin sonlarına doğru Seyfettin Efendi ve Olağanüstü Maceraları çizgisi var. Son sayfada yer alan Armağanlı Roman Kahramanları Bulmacası da ilginizi çekebilir. 

Dergi editöryasının işini ciddi yaptığı yazıların konularından, bütünlüklerinden, ara ara düşülmüş editör notlarından anlaşılıyor. 

Takip edilmesi gereken bir dergi.

TEL.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.