17 Ekim 2011 Pazartesi

Papirüs 6

PAPİRÜS
Sayı: 6
Eylül, Ekim 2011
Papirüs Pelin Batu'nun deseniyle başlıyor. Giriş yazısında bir yılı doldurduk dedikten sonra, niye çıkıyoruz, ne gerek var gibi sorulara muhatap olursak cevabımız hazır demişler ve kısaca biz iyi şiirden anlarız demişler.

Öyle olsun dedik şiirleri okumaya başladık. İçinde "çıplaklık", "kadın", "alkol", "sevgilim", "bombok", kelimesi geçmeyen şiirlere zor ulaştık. Onları da okuduk. Ama maalesef kardeşlerim iyi şiiri biz bulamadık. Pelin Batu dahil. Turgut Uyar'ı tekrar tekrar okumalarını tavsiye ediyoruz.

Merve Koçak Kurt'un fazla romantik, Zafer Doruk'un derinliksiz, Ayten Maden'in vasat hikayelerini okuyabilirsiniz.

Mustafa Ergin Kılıç, Halim Yazıcı ile söyleşmiş ama boşa vakit harcamayın illa söyleşi okuyacağım diyorsanız Birhan Keskin ile yapılmış olanı okuyun.

Dergide soruşturma yapılmış. Soru şu: Türk şiiri gelişiyor mu? Cevaplara bakıyoruz: Hüseyin Peker kısaca şiir gelişmiyor değil ama yanlış gelişiyor. Hayda bu ne ola ki? Cevaplardan sıkılıyoruz çünkü soruda Türk şiiri denilirken arkadaşlar kendi evlerindeki şiirden bahsediyorlar. Herkes aslında şiirin iyi yerde olmadığını söylüyor hatta gerilediğini söylüyor ama bir yandan da kendileri de şiir yazdıklarından iyi şiirlerde yok değil demek istiyorlar sanırız. Hatta Gültekin Emre şöyle bir cümle bile kurmuş: "İktidar partisinin dinsel toplum olmamız yönündeki baskılarına karşı dinamik, boyun eğmeyen bir yapımız olduğunu düşünüyorum." Arkadaşlar iyi şiir yazacaklar aslında da iktidar izin vermiyor. Hayırlısı. İktidar değişinceye kadar bu dergiyi almayı düşünmüyoruz.

TEL.

1 yorum:

  1. Bence siz bütün dergileri almalısınız... Hatta mecmualar.blogspot.com olarak bir "donation" linki koymanızı tavsiye ediyorum... Siteden keyif alan ve yeni başlayan bu bloğun uzuuuun süre devam etmesini isteyen cömert insanlar için imkan tanımış olursunuz ki bence çok da isabetli bir gelişme olur... Ayrıca bu vesileyle sitede bir forum bölümü açmanızı da tavsiye ederim. Her dergi için ayrı yorum yerleri var. Genel olarak mecmualardan, edebiyat dünyasından konuşmak isteyen insanlar için anasayfaya bir forum bölümü mantıklı ama genede siz bilirsiniz, "sana lan bizim işimizden" diyebilirsiniz :))

    YanıtlaSil

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.