12 Ekim 2011 Çarşamba

Notos 30

NOTOS
Sayı: 30
Ekim, Kasım 2011

Notos’un kağıdına, dizgi ve tasarımına, görsel zenginliğine bayılıyorum. Para olunca bu dergi işleri bir başka oluyor işte. Al arkana Avea’yı, Turkcell’i, YKY’yi, yardır gitsin.

Notos bu gizemli romancımız İhsan Oktay Anar adına bir dosya hazırlamış. Anar piyasaya fazla yüz vermeyen bir isim olduğu için yıllar sonra verdiği bu röportajdan epey şey öğreneceğimi düşünmüştüm, ama nafile. Eşine ancak okul gazetelerinde rastlayabileceğimiz röportajın bu şekilde olmasını biraz da Semih Gümüş’e borçluyuz. Öyle pespaye sorular sormuş ki, Anar da tahammül edememiş, geçiştirmiş anlaşılan. İnsanlar dilinizin Osmanlıca olduğunu sanıyor ne dersiniz? Sizin için postmodern diyorlar öyle mi? Hangi kitapları tavsiye edersiniz? Daha önce benzerini görmediğimiz romanlar yazıyorsunuz falan filan. İhsan Oktay’dan yıllar önce Orhan Pamuk Beyaz Kale’yi yazdı oysa. Benzeri bir tarihi roman işte yazdığı. Yabancı gazetelerde, kitaplar hakkında kullanılan övücü sözler vardır ya: Kışkırtıcı, büyüleyici, sıra dışı… Semih Gümüş cevaplardan uzun sorular sorarak bu klişelerle değerlendiriyor Anar’ı. İhsan abimiz dergilere röportaj vermemekte çok haklıymış meğer.  Gümüş’ün sorularına bakmış, bir an önce savmış başından. Helal olsun.

Nabokov’un kötü bir öykü çevirisi, Ömer Türkeş’in Anar’la ilgili güzel bir yazısı var dergide. Handan İnci, Gürsel Korat, Akın Tek’in dosya için yazdıklarında hiçbir orijinal tespit yok. Ikınarak çıkmış yazılar. Kakara kikiri.

İ. Oktay’ın dosyası biter bitmez Onur Caymaz’ın bir resmini koymuşlar. Ağzını afedersiniz büzüp komikçe gülümseyip kadeh kaldırıyor. O. Caymaz’ın en çok sevdiği yazar kimmiş? Proust’muş. Hah çok da umrumuzdaydı ya.

Notos’un sonundaki Atölye bölümü gerçekten çok güzel bir tavır. Ürün gönderen insanların metinleri değerlendirilip, cevap yazılmış. Gönderdiğiniz yazıya hiçbir cevap vermeyen sözde dergilerin karşısında ne kadar güzel bir tavır değil mi? 

SEL.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.