15 Ekim 2011 Cumartesi

Mahalle Mektebi 1

MAHALLE MEKTEBİ
Sayı: 1
Eylül, Ekim 2011
Güzel bir kapakla ama sıradan bir logo seçimiyle Konya'dan ses veren Mahalle Mektebi'nin ilk sayısı elimde. Kim ne derse desin, ilk sayılar her zaman heyecan vericidir. Edebiyat dünyasında tek sayı çıkmış dergiler, saymakla bitmez. Mahalle Mektebi, birçok tanıdık isimden yazı topladığı bu ilk sayısıyla mahalli bir çizgiyi öne çıkarmış gibi duruyor. Konya'ya ilişkin yazılar, incelemeler, söyleşiler ve kesitler var dergide. Adı son derece muhafazakâr bir çizgiyi şiddetle çağrıştıran derginin alt başlığı pek bir harcıâlem olmuş: "Hayat, edebiyat dergisi."

Derginin yayın kurulu o kadar kalabalık ki akla iki ihtimal geliyor: Ya bunca hamiyetperver edebiyatçımız, edebiyata artık bir müdahale edecekler, köhne anlayışları bertaraf etmek için tasfiye edecekler ve edebiyata itibar kazandıracaklar! Ya da hatır-gönül deyu bir araya getirilivermişler! İkinci ihtimal ağır basıyor ve böylece derginin giderek irtifa yitireceği bir yayın serüvenine şahitlik edeceğe benziyoruz. İnşallah öyle olmaz. Ama dergiyi yayına hazırlayan U. Kubilay Dündar'ın, "gelenekle gelecek arasında merdiven olmak" gibi büyük bir iddiayla yüklü giriş yazısında dergi çıkarmayı bir de "göğe merdiven dayamak" diye tarif etmesi beni şaşırttı. Her iki ifadede yer alan merdiven metaforu soyut ve somut anlamlarda birbiriyle çelişecek bir içerikte kullanılmış görünüyor.


45 sayfalık derginin fiyatı 3 lira ve içeriğe baktığımızda derginin bunu fazlasıyla hak ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. İbrahim Demirci'nin, Konya anılarını da içeren Celal Tarakçı söyleşisi, Abdullah Harmancı'nın öyküsü ve Murat Kapkıner'in şiiri; bu üç metin bile dergiyi kurtarmaya fazlasıyla yeter. Murat Kapkıner'in Akşamdan Sabaha adlı şiiri, bu ayın dergilerinde okuduğum şiirlerin en güzeliydi diyebilirim.

YEL.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.