12 Ekim 2011 Çarşamba

Hece Öykü 47

HECE ÖYKÜ
Sayı: 47
Ekim, Kasım 2011
Hece Öykü'nün dosya konusu "Öyküde Bakış Açısı". Bu dosyadaki yazılar Necip Tosun, Şaban Sağlık, Mustafa Zeki Çıraklı, Yavuz Demir, Hasan Boynukara, Aytaç Ören ve David Lodge imzalı. Dergide 19 tane öykü var. Öykülerin hemen hepsini okumaya niyetliydim. Fakat bazılarını ikinci cümleden sonra bırakmak zorunda kaldım. Siz de deneyebilirsiniz. Hatta ikinci bölümdeki bazı öyküler birinci bölümdeki öykülerden çok daha iyi. Hece Öykü bence daha az sayfa ile daha nitelikli ürünlerle daha ucuza ulaşmalı bizlere.

Derginin en iyi öyküsü şair Hayriye Ünal'ın öyküsü. İki kez okumak zorunda kaldım. Kalp atışlarımın hızlandığı, sinirlendiğim ya da neredeyse gözlerimin dolduğu bile oldu bu üç sayfada. Başka bazı şiirlerinin de etkisiyle mi bilmem ama hem öykünün hem şiirin kahramanı için dua ettiğimi söyleyebilirim.

Sonlara doğru Merve Koçak Kurt'un, Cemal Şakar'ın "Sel ve Kum"u hakkındaki yazısı var. Şöyle başlıyor: "Üstadım, şimdilerde Ustam!.... Size sizin cümlelerinizle yazmak da nereden çıktı, sizin öykülerinizi yazmak varken? Yazıyorum, çünkü parmak uçlarıma biriken harflerden bir köprü olsun istedim aramızda. Bir iz kalsın bizden, bu kubbede hoş bir seda... Yankısını bulsun birinde zamanın sesimiz sözümüz..." Bir şey anlayan varsa kalsın ama abi mümkünse biz başka bir kubbeye geçelim. Hüseyin bey bu yazıyı okumadı herhalde.

TEL.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.