11 Ekim 2011 Salı

Edebi Müdahale 4

EDEBİ MÜDAHALE
Sayı: 4
Güz 2011

Edebi Müdahale dergisindeki hemen hemen bütün yazıları okudum. Dergide adına yakışır edebi bir müdahale göremedim. Herhangi bir müdahale de göremedim. Selam ile başlayan giriş yazısından son yazıya kadar bir çok yazıda müthiş dikkatsizlik ve baştan savmalık var. Bu hem yazarların üslubu hem de içerikle de alakalı. Bahsedilen konular yazı başlıklarının altını doldurabilecek nitelikte değil. Çünkü içini doldurabilecek bilgi birikiminin olmadığı yazılardaki yanlış kelime seçimlerinden, anlatım bozukluklarından anlaşılıyor. Bunun bazı sebepleri var ve bunu daha önce bazı yazarlar da yazdılar. Birinci sebep romantizm. İkinci sebep slogan sevgisi. Üçüncü sebep eylemden yazmaya okumaya vakit bulamamak. Dördüncü sebep dini söylemlerden güç alarak diğer söylemleri önemsememek. Beşinci sebep edebiyat yapayım derken siyaset yaparak edebiyatın gerekliliklerinden uzaklaşmak vs.

Dergide şiir yok ve neden şiir olmadığı açık yüreklilikle Salim Nacar tarafından izah ediliyor. Bir çok dergi de bence bu yolu izlemeli. 

Dergide Halit Selim Sönmez'in üç kısa öyküsü var ve gelecek için umut veriyor denebilir. 

Dergide kayda değer üç eser var. Birincisi Ebubekir Sifil hoca ile yapılmış röportaj. İkincisi Aykut Ertuğrul'un "Ritm" öyküsü. Sonuncusu ise emek edildiği için Güven Adıgüzel'in "Kahramanlık kült'ü ve bir devrimci olarak süpermen" yazısı.


TEL.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.