23 Ekim 2011 Pazar

Ayraç 24

AYRAÇ
Sayı: 24
Ekim 2011


Ayraç dergisinin kapağı sanırım baskıdan kaynaklı kötü olmuş. Dergi Seda Bulut Arıkan'ın Elif Şafak'ın İskender kitabının intihal olup olmayacağını irdeleyen yazısı ile başlıyor. Yazının başında metinler arası ilişkiden, edebiyattan, intihalden çeşitli alıntılarla bahsetmeye çalışarak gereksiz yere 12 sayfalık yazıyı uzatmış. İskender ve White Teeth kitapları arasındaki benzerlikler üzerinden birebir karşılaştırma yapıyor ve "Şüphesiz ki, metni anlamlı kılan yazarın en az ne söylediği kadar bunu nasıl söylediğidir" cümlesiyle yazıyı bitirerek intihal olmadığını savunuyor. 

Yunus Emre Tozal, Filiz Barın Akman'ın Osmanlı Kadını kitabını tanıtmış. Fakat yazı içerisinde "Osmanlı'ları" diyerek bizi üzmüştür. Dil, din, mezhep, ırk adları büyük yazılır ama apostrofla ayrılmaz sayın Tozal.  

İlker Aslan "İskender" kitabı bağlamında yazar-kitap-pazar üçgeninden bahsetmek istemiş fakat ilk paragrafı okuyunca devam edemedik. Bütün cümlelerde sıkıntı var. Sıkıntıya gelemiyoruz.

Recep Alyağıl, Latin harfleri ile yazılan ilk iki felsefe sözlüğümüz olan "Felsefî Meslekler Vokabüleri" ve "Felsefe Vokabüleri" sözlüklerini tanıtmış. İlgilisi için güzel bir çalışma.

Selçuk Küpçük kapanan Budala dergisini çıkaran Baki Ayhan T. ile söyleşmiş. Keşke dergiler kapanmasa diyoruz.

Samet Altıntaş, Osmanzade Hüseyin Vassaf'ın Bursa Hatırası kitabı, Öner Buçukcu, David Harvey'in Yeni Emperyalizm kitabı, Suzan Nur Başarslan, Fyodor Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar kitabı, İbrahim Biricik, Michael Cunningham'ın Saatler kitabı, Yusuf Yavuzyılmaz, İlhami Güler'in Direniş Teolojisi kitabı  üzerine yazmışlar. Başka kitap yazıları da var fakat Betül Yasemin Erol'un hazırladığı Çocuk Kitaplığı bölümü güzel olmuş. Bereketli olsun.

TEL.

2 yorum:

  1. Ayraç dergisinin "İskender" kitabına bu kadar çok yer vermesini anlamıyorum. Son iki ayda çıkan bir sürü kitap varken.

    YanıtlaSil
  2. Alpyağıl olmalıydı, klavye kusuru olmuş.

    YanıtlaSil

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.