18 Ekim 2011 Salı

Ay Vakti 133

AY VAKTİ
Sayı: 133
Ekim 2011
Her dergi kendini en iyi dergi sanır bizim güzel ülkemizde. Ay Vakti de giriş yazısında kendine övgüler düzen bir mektuba yer vermiş ve o mektup üzerinden edebiyat dünyasındaki eşsizliğinden dem vurmuş. On iki yıl olmuş çıkmaya başlayalı Ay Vakti. Dile kolay, on iki yıl ciddi bir emek gerektirir. O yüzden başta Şeref Akbaba olmak üzere genç dergi emekçilerine selam ediyoruz bu ışıklı ekrandan. Selam ederiz etmesine de gerçekleri de saklayamayız maalesef. Öncelikle derginin tasarımı berbat. Ortadan ikiye ayrılmış dergi formatı orijinallik olsun diye soldaki taraf geniş, sağdaki taraf dar tutulmuş. Derginin bütün sayfaları bu şekilde tasarlanmamış bazı sayfalar ikiye bölünmeyip tek sayfa olarak kullanılmış. Tam bir kararsızlık hali hakim tasarımda.
Mehmet Ragıp Karcı’nın klişelerle yüklü uzun şiiriyle başlıyoruz şiir serüvenine. Şeref Akbaba’nın hocası olduğunu öğrendiğimiz Prof. Dr. Durali Yılmaz ile röportaj bir komedi klasiği olmaya aday. Durali hoca kendini Türkiye’nin en iyi romancısı sanıyor. Röportajı yapan Şeref abi övgü dozunu arttırınca Durali hoca kendini tutamıyor. “Genç yazar arkadaşlarımıza bu ekranlardan neyi tavsiye edersiniz?” gibi komik sorulara Durali Hoca da Tevrat İncil Kur’an okusunlar gibi komik cevaplar veriyor. Onlar komiklik yapıyor biz de gülüyoruz ne yapalım. İlk kıtasını okuduğumuzda bile komaya girmemizi sağlayacak bir Mehmet Baş şiiri bu gülme krizinden sonra bizi abandone ediyor. Sonraki yazılar ise malumun ilamı şeyler. Bazı hocalarımızın üniversitede yayınlayamadığı basit akademik yazılar Ay Vakti’nde yayınlanmış. Selam Şimşek “ölüm gibi can koynuna girmelisin yâr” şiiriyle musiki camiamıza bir güfte daha kazandırıyor sanırım. Derginin en güzel sayfası arka iç kapaktaki Ziya Şark Sofrası’nın iştah kabartan reklamı. Dergiyi okurken zaten midemize kramplar girdiği için bu reklamda karnımız acıkıyor ve Ziya Şark’a paramız yetmese de köşedeki lahmacuncudan garnitürü bol kişi başı üç lahmacun söylüyoruz. Afiyet olsun…


MEL.

3 yorum:

 1. mel mel konuşma gel
  düştüğün hangi bel
  saçın yok kafan kel
  hey abdest bozan yel

  YanıtlaSil
 2. Aşırılıklar aracılığıyla ilerler diyalektik. Düşünceyi sınırlandırmak yerine, gözü kara bir tutarlılıkla kendi karşıtına dönüştüğü uç noktaya kadar götürmekle ilerler. Bir cümle içinde fazla risk almaktan bizi alıkoyan şey, genellikle toplumsal kontrol etkenidir: Yani aptallaştırıcı olan her şeydir. (T. Adorno)
  YAPTIĞIN BU HATALI VE HAKSIZ YORUMLARIN MAZERETİ BU MU ŞİMDİ. HAKSIZ ELEŞTİRİ YAPINCA APTALLAŞMAKTAN KURTULDUN BRAVO SANA.

  YanıtlaSil
 3. eleştirilerin tamamına yakınına katılmamak mümkün değil. uzun zamandır çıkan bir dergi olmasına karşın, maalesef, ay vakti dergisi bir hikâyeci bir şâir çıkaramadı. Naz Ferniba ve Fatma Çolak istisna geri kalan isimler dergiye ara sıra yolları düşse de ürün verdikleri alanda pek de mahir değiller ne yazık ki.
  necmettin evci gibi belli bir zaviyeden fikirler üretip bunları yazı içine biraz da süslemeyle yerleştiren ve kendini okutan birkaç isim var şüphesiz. ya da zaman zaman okunmaya değer araştırma yazıları da neşrediliyor dergide. fakat genel olarak on iki senenin dergiye edebî kalite olarak kattığı ne(ler) var sorusunu hem dergiyi takip edenlere hem dergiyi yöneten muhterem hocamıza hem belirli aralıklarla da olsa dergide ismi geçen isimlere yönelttiğimizde eğri oturup doğru konuşmaya karar verirlerse pek de iç açıcı cevaplar almayacağımız da aşikar.
  derginin yayın serüvenine bakınca necmettin evci, naz ferniba, fatma çolak haricinde belli bir seviyenin üstüne çıkan kaç isim sayabiliriz diye düşünüyorum da bir türlü yeni bir isim ekleyemiyorum. elbette şeref hoca'yı dergiyi yöneten olduğu için ayrı bir yere koyuyorum ve denemede belli ölçü tutturduğuna kanîyim. lakin geri kalan isimler için maalesef diyorum. hah tabii bir de abdullah ömer yavuz un sinema yazıları takip edilebilir diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.