17 Ekim 2011 Pazartesi

Aşkar 20

AŞKAR
Sayı: 20
Ekim, Kasım, Aralık 2011
Aşkar hem boyut hem görsel olarak güzel bir dergi. Dergi Hayriye Ünal ve Abdullah Harmancı'yı konuk etmiş bu sayısında.

Hayriye Ünal'ın güzel şiiri ile başlıyor dergi. Hece Öykü'deki öyküsünü ve buradaki şiirini okuyunca iyice bir acıdım Hayriye Hanım'a. Allah kolaylık versin dedim. İdris Ekinci'nin şiiri vasat bir şiir. Bir de Mustafa Uçurum'un şiiri okunabilir. Geresi fos.

Öykü metinlerini es geçtim. Harmancı'nın öyküsünü çok zorlama buldum. Zevk vermedi.

Hayriye Ünal dosyası, İdris Ekinci'nin Eşikteki Şiirin Çoksesli Özgürlüğü yazısıyla başlıyor. Sonra Aziz Mahmut Öncel'in Gerekli Açıklamalar Üzerinden Hayriye Ünal Şiiri yazısı var. Öncel yazıda şiirden beklediğimiz de bu değil mi diyor: "...Öyle ki  Hayriye Ünal son kitabında gerek sesi, gerek duyarlılıklarıyla bir kadın olarak değil, bir şair olarak şiirini inşa etmeye devam ediyor. Bu inşa süreci de gelip bir gerekli açıklamanın kapısında sert, derinden ve birçok sesin birleşimiyle gür bir şekilde bütün benliğimize duyuruyor, onu hem sarsıyor hem de sarmalıyor. Bu sarsma şiir üst perdesine has bir sarsma. Çünkü rahatsız edici, çünkü yaralı bir kalemin gâh ironik gâh salt hüzün barındıran haykırışı." Neresinden başlayalım Öncel?

Yusuf Kenan Hasenoğlu'nun "Hayriye" yazısını samimi buldum. Hayriye Hanım ile yapılmış söyleşi de Hayriye Hanım'ın sabırlı ve samimi cevaplarıyla güzel olmuş. (Hayriye Hanım ile yapılmış en güzel söyleşiyi bir internet sitesinde okumuştum. Şu an edebistan.com sitesinde var.)

Abdullah Harmancı ile de bir söyleşi yapılmış. İsmail Isparta, Aykut Ertuğrul ve Mustafa Çiftçi yazı yazmışlar. Çiftçi'nin yazısı (mektubu) çok hoşuma gitti. Çiftçi: "Kahramanlarını karşına al güzelce konuş sevgili Harmancı, şu yalan dünyada neler var!" diyerek Harmancı'nın kahramanlarını eleştiriyor ve yazarı uyarıyor. Aynı uyarıya biz de katılıyoruz ve diyoruz: Hud suresi bile bu kahramanları kurtaramaz!

TEL.

2 yorum:

  1. edebiyat da mı magazinle kitleselleşecek?

    YanıtlaSil
  2. hayriye ünal'ın şiirinin güzel olduğunu düşünmüyorum ben.

    YanıtlaSil

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.