16 Ekim 2011 Pazar

Akatalpa 142

AKATALPA
Sayı: 142
Ekim 2011
Akatalpa 11 senedir Bursa'da çıkan bir şiir ve eleştiri dergisi. Yanlış saymadıysam 41 tane şiir var 28 sayfalık dergide. Ne diyelim 41 kere maşallah.

Dergide adı büyük ama kendisi hiçbir şey söyleyemeyen, var olanın üzerine bir şey koyamayan, okuyucunun zihninde yeni şeyler canlandırmayan sönük yazılar var. Başlıklara bakar mısınız: "Düzyazı Biçimli Şiirin Çeşitlenmelerine Dair", "Edebiyat-İktidar İkileminde Şair", "Tipolojik Yanaşma Şiirsel Yorum ve Eleştiri Yeterliği ve Yetkinliği Üzerine Tik Tak". 

Bunlarla beraber Gökhan Arslan'ın ve Fuat Çiftçi'nin iki tane cevabi denilebilecek yazıları var. Yazıları okuyunca da iyi de birader bana ne diyorsunuz. 

Şiirlere gelince; dergide yer alan Korkut Kabapalamut'un "Kelebek Dili (VI)" yazısında geçen "Bazen, dergilerimizde o derece zayıf, şiir uğraşısının ne'liğinden ve günümüzde ulaştığı çok ileri aşamadan tümüyle bihaber, gülünç/acıklı derecede saçma -hatta deli saçması- şiirlere rastlıyoruz ki, acaba bu grotesk metinler, şairleri tarafından biz masum, iyiniyetli okurlarla ya da şiir ortamıyla alay etmek amacıyla bir çırpıda, mızırlıkla kaleme alınmış olabilir mi diye kuşkulanıyor; bir yandan da, bir şiir dergisinin editörü, kendi dergisinde bu türden bir şiire hangi gerekçelerle/saiklerle yer verir, göz göre göre kendi topuğuna ateş eder sorusunun yanıtını arıyoruz umutsuca..." Aynı yanıtı biz de arıyoruz bu derginin editöründe. Bizim umudumuz var da şiir sayısı 41 olunca umudumuz azalıyor. Ergül Çetin, Serap Aslı Araklı, Erdinç Dinçer'in şiirleri okunabilir.

Şiirlerin hepsini okudum ve şöyle bir izlenim de edindim. O kadar çok şiirde "şiir" ve "şair" kelimesi geçiyor ki  rahatsız ediyor adamı. Oysa bu mevzuyu İsmet Bey "Ben İsmet Özel. Şair." diyerek kapatmıştı. Baydı yani.

TEL.

2 yorum:

  1. aslında dergide çok sayıda isme yer verilmesi olumlu. bu sayede kimin şiir yazıp kimin yazamadığını sıcağı sıcağına takip olanağı buluyoruz. kendini şairden sayan hemen her kaleme rastlamak olası bu yayında. yalnız tüm şiirleri arka arkaya okumak kişide ciddi travmalar yaratabilir. sindirerek okumakta ve benden adam olmaz diyen şiirleri tamamlamamakta yarar var.

    YanıtlaSil
  2. Yayımlanmakta olan şiir ve edebiyat dergileri arasında Akatalpa bir yıldız gibi parlıyor.Bunu gözardı etmek artniyetlilik olur.Edebiyat dergisi diye çıkan onca müsvettenin yanına dahi yaklaşamayacağı bir düzeyi yakalamış durumda.İçerik dolu.Şiirler kaliteli ve okunası.

    YanıtlaSil

Bir google profiliniz yoksa "Anonim" ya da "Adı/Url" yorumlama biçimini seçerek yorum gönderebilirsiniz.